piatok 12. mája 2017

Benjamin Alire Sáez - Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru - recenzia

Príbeh o priateľstve, rodine, láske a spoznávaní samého seba. A teda aj sveta a vesmíru... O tom je kniha Aristoteles a Dante a kopec ďalších slov od spisovateľa, ktorý má tiež niekoľko  úplne ľahko zapamätateľných mien.


V tejto knihe sa ponoríme do života Aristotela, ktorého rodina a kamaráti volajú Ari a sledujeme jeho púť životom na tomto svete, v tomto vesmíre. Ari pochádza z rodiny s trošku pochmúrnou minulosťou, ktorá aj po niekoľkých rokoch Ariho stále trápi a vo veľkej miere ovplyvňuje vzťah medzi jeho otcom a mamou. Ari nevie plávať, kým nestretne na kúpalisku Danteho, s ktorým sa veľmi rýchlo skamaráti. Ari a Dante sú dve rozličné osobnosti. Jeden je tichý a bojí sa vyjadriť svoje city, zato Dante je výrečný a sebaistý. Dante zoznámi Ariho s poéziou a umením. Ari je zas ochotný pre Danteho riskovať aj svoj vlastný život. 

Nechcem prezrádzať veľa, pretože kniha nemá nejakú špeciálnu zápletku. Autor nám opisuje jednotlivé zážitky z Ariho života. Nečakajte nejaký komplikovaný dej. Na druhej strane môžete čakať silný príbeh o chlapcoch, ktorí spoznávajú samých seba, nové emócie, s ktorými nie vždy vedia narábať. 

Bolo zaujímavé čítať o hlavných protagonistoch, ktorí sú mexického pôvodu, pretože to sa až tak často nevidí, Krásne su tu zobrazené vzťahy medzi rodičmi a ich deťmi. Ako aj rodičia  vedia robiť chyby, pričom sa len snažia chrániť svoje deti. 

Trošku mi prišlo zvláštne, že obaja hlavní protagonisti boli na svoj vek podľa mňa príliš veľkí filozofovia. Neviem, či z tohto hľadiska boli tie dve postavy zobrazené realisticky a to mi vadilo. 

Je to také ľahké čítanie, pri ktorom na začiatku nemáte pocit, že sa budete nad tým nejak veľmi zamýšlať, ale koniec vás chytí za srdce. 

Moje hodnotenie:
7.8/10 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára